Každé dítě je jiné a v křehkém věku, kdy prochází zásadním psychickým i fyzickým vývojem je důležité, aby vhodnost navštěvovat kolektiv posoudil kvalifikovaný personál. Ve školce. V jeslích. 

 

Kvalita personálu rozhoduje o tom, kdo se bude o vaše dítě starat. Jaké mají zaměstnanci vzdělání a jaké zkušenosti. Zařízení Vám musí poskytnout vzdělání jednotlivých zaměstnanců. Výhodu mají v tomto směru školky "pod MŠMT" tedy školka, která je zapsána v rejstříku mateřských škol www.rejskol.msmt.cz taková 100% splňuje všechny požadavky na MŠ a kvalifikaci personálu. 

Vhodné prostředí, jak dítě na zařízení reaguje, jak působí na vás.

Je školka bezpečná? Správně vybavená školka musí mít hasící přístroje, hlásiče požáru, musela projít hygineckou kontrolou a stavební úřad vydal kolaudační rozhodnutí, tedy že se v objektu smí provozovat podobné zařízení. Že jsou zde řešeny únikové východy a v dostatečném počtu (hlavně školka v 1 a vyšším patře by neměla disponovat pouze jedním schodištěm. V případě požáru odtud personál nemá šanci 5, 10 a více dětí včas vynést. Nezávadná voda, správné osvětlení, správná vzduchotechnika. Skleněné plochy (okna a dveře) mají ochranné folie před vysypáním na dítě. Pokud není školka v rejstříku a i tak do ní máte zájem umístit své dítě, nechte si ukázat kolaudační rozhodnutí a schválení hygienou. Nepožadujete nic nestandardního. Jen to na co máte právo. Pokud tyto dokumenty školka nemá, počítáte s rizikem. Rada na závěr. Mnoho provozovatelů dnes tvrdí: "my nic takového nepotřebujeme, na nás se to nevzahuje" a podobně. Ne všechny zákony jsou ideální. Ale i z našich zkušeností je nastavení striktní, provozovatel musí splnit řadu povinností a ty mají pro bezpečnost dětí smysl. Lajdáctví a snaha vytřískat z provozu školky co nejvíce peněz vede k tomu, že je zákon obcházen.

Nakonec se špatné vybavení a nedodržení požadavků může odrazit na nižší ceně školného. Takové zařízení není pojištěno a nemá zpracované procesy. Podporujte ty co mají odpovědnost. Jde prvně o Vaše dítě.

Fyzickou návštěvou zkontrolujeme dostatečný počet personálu, podívejte se na provoz, správnou výšku wc, voda z umyvadel je již nastavena mísící baterií (dítě se nemůže opařit), kde se vydává jídlo, jak vypadají lednice, zda je všude čisto.

Strava - není nám přeci jedno zda zařízení odebírá jídlo z vedlejší "hospody". Nebojte se říci si o ochutnávku! Zeptejte se kdo vaří, kde, jak se jídlo přepravuje, v čem.

Vizuálně se přesvědčíme zda je zařízení bezpečné. Zásuvky mají kryty, hrany nábytku jsou ošetřeny, vhodné hračky pro danou věkovou skupinu (pro malé děti bez malých částí, kdy hrozí vdechnutí a udušení)

Cena - jasné, ta je důležitá, ale na úkor toho co je výše ?

Státní vs. soukromá - Každá má svoji ředitelku, ředitele. Každá může být špatná nebo dobrá. Primárně je to celé o lidech, zodpovědnosti, zájmu a povinnosti.